Важна част от външния вид на една входна врата е несъмнено дръжка ѝ. Главната роля на дръжката е ключово. Тя е елемент за отварянето на вратата, но и е съществена част за правилния завършек и стил, който желаете да постигнете с входната си врата.
Видовете дръжки
За входни блиндирани врати се предлагат два типа – активни и пасивни:
- Активни дръжки
Те са тези, които наричате стандартни. С тях можете да отворите врата, без нуждата от ключ. Активната дръжка има пряк контакт с бравата, което и позволява лесно отваряне. Те са най-често използвани, защото са практични. Ако вратата се затвори поради течение, докато сте в коридора на блока, без проблем можете да си влезете вкъщи само с натискането на дръжката.
- Пасивни дръжки
Пасивните дръжки са определящи за стилния и завършен вид на една врата. Тя Ви дава и по-голямо спокойствие, тъй като вратата с пасивна дръжка може да се отвори само и единствено с ключ. Пасивната дръжка няма пряк достъп до бравата, което я прави независима от другата дръжка. Предлагат се 3 модела пасивни дръжки – тип полумесец, топка и пура. Хора, търсещи модерното и стилно излъчване често монтират пасивна дръжка пура, позиционирана вертикално на вратата за по-издължен и внушителен вид. Някои хора предпочитат пък да имат и двата вида дръжки – пасивна и активна, от външната страна. Тук пасивната дръжка играе ролята само на украса или за помощно средство като „ръкохватка” или закачалка за чанта, докато си намерите ключовете да отключите.
Изработка и материал на дръжките
Най-често използваният материал прилаган за дръжки за блиндираните врата е стоманата, поради силната си характеристика и способността да издържа дълги години наред, без да променя устойчивостта си. Избирайки дръжки за блиндирана врата, която е поставена навън, под силата на температурата и дъжда, трябва да обърнете внимание на изработката ѝ. За предпочитане при нея да е използван месинг или неръждаема стомана, за да се гарантира издръжливостта ѝ през всички сезони на годината.