Бързи връзки
- Кога е необходимо регулиране на метална врата?
- Вратата скърца
- Триене на крилото в касата
- Замърсени панти
- Отметнато крило
Конструкциите изграждащи висококачествените метални врати са сравнително тежки. Погледнато реално, тази тяхна характеристика ги прави значително устойчиви на механични (ударни) въздействия, но от друга страна имат по-индивидуални изисквания спрямо процесите на монтиране и експлоатация.
Кога е необходимо регулиране на метална врата?
За да се установи нарушената функционалност на вратата, то се следят някои характерни признаци, които показват определена неизправност. Към списъка с признаци можем да включим:
- Скърцане;
- Установени затруднения при завъртане на ключа в патрона при отключване/заключване, самите дръжки;
- Забележими затруднения при отваряне/затваряне на самото крило;
- Крилото не приляга към касата.
По правило в началото те не са толкова забележими, защото първоначално не причиняват някакви излишни неудобства. Пренебрегването им обаче може да доведе до доста сериозни проблеми: блокиране на ключалката в най-неподходящия момент, постоянни течения, замръзване на крилото на вратата, ясно чуващ се шум от улицата.
Да разгледаме най-често срещаните случаи, когато трябва да регулираме/поправим вратата.
Вратата скърца
Неприятните звуци при отваряне или затваряне на крилото принципно почти винаги идват от някакви проблеми с пантите. По време на употребата си този елемент от конструкцията на вратата е подложен на максимални натоварвания. В резултат на повишено триене металната повърхност постепенно се износва, което е причина за неприятното скърцане.
Този лек проблем се отстранява доста просто: трябва да смажете пантите. За тази цел можете да използвате машинно масло, литол, твърдо масло, графит на прах. Ако пантите са разглобяеми, за да нанесете смазка върху тях, трябва да махнете крилото на вратата или да го повдигнете и да го фиксирате в такова положение да бъде удобно за Вас. Преди да нанесете смазката, почистете старателно пантите от възможни замърсявания с помощта на WD 40 или да кажем керосин. След смазването вратата напълно възвръща стандартната си работа. За целта отворете и затворете крилото в продължение на няколко минути, което ще позволи на смазката да се разнесе по еднакъв начин върху металната повърхност.
Ако вратата е с „неделящи” се панти, то тогава, за да нанесете смазка върху частите на триене ще Ви е необходима спринцовка или проникващо масло WD 40 под формата на аерозол. Има и друг вариант, при който може да се пробие дупка откъдето да се налее смазочният материал, но като цяло не е препоръчително, тъй като при пробиването може да се счупи пантата. За да се отстрани скърцането, е необходимо да се смажат всички движещи части.
За да се премахне скърцането на вътрешните панти на вратата, мазнината се прилага върху абсолютно всички движещи части. Някои модели с вътрешни панти имат специални отвори за нанасяне на грес. След като сте нанесли продукта за смазване върху пантите на вратата, излишната част не бива да се оставя, а да се премахне с суха кърпа.
Триене на крилото в касата
Когато крилото на вратата провисне, то започва да се търка в касата и в същото време оставя следи от претриването. В допълнение, процесът на отваряне и затваряне е придружен от доста неприятен звук.
За да отстраните тази неизправност, пантите на вратите се настройват с помощта на ексцентрик, механизъм, който Ви позволява да коригирате крилото на вратата. Ексцентрикът се състои от две части: цилиндър с отвор и конусовиден щифт. Чрез регулиране на дълбочината на щифта в отвора на кутията можете да промените прилягането. Не забравяйте – не всички врати от метал са оборудвани с ексцентрик.
Замърсени панти
За метални врати снабдени с панти, откъм външна страна, е често срещано те да се замърсяват. Натрупването на прах върху повърхностите около пантите, както и корозия на металните части са напълно логичен повод за скърцане и затруднено движение на крилото.
Последователността на действията за отстраняване на този недостатък е приблизително същата като при нормална смазка. Ако при Вас пантите се разглобяват, е необходимо да извадите крилото на вратата, да избършете всяка мръсотия с помощта на кърпа, задължително суха. За елиминиране на стара смазка и обезмасляване на метала, керосина, различни разтворители може да се използва WD 40. Ако по метала се виждат дълбоки следи от корозия, трябва да се обработи с преобразувател за ръжда. След това се преминава към същинското смазване и крилото се поставя на място. При почистване на вътрешни панти се отстранява съществуващото замърсяване и се смазва.
Отметнато крило
Възможни са следните причини за това:
- Слягане на стените;
- Износени панти;
- Деформирано крило;
- Неправилен монтаж.
Когато поставяте входна врата в нова сграда, трябва да сте подготвени, че нейното „улягане”ще доведе до деформации. Времето за улягане се влияе от вида на почвата, вида на основата, материала, използван при строежа на сградата. При тухлените сгради срока е за най-дълго време (до 6 години). Ако деформацията на стените е незначителна, тогава входната врата се регулира с помощта на панти и ексцентрик. При значителна деформация е очаквано да се наложи да се демонтира и монтира отново.
Износените панти можете или да ги ремонтирате или да ги подмените. В случаите, когато резбовите връзки се използват за фиксиране на пантите, трябва да се провери тяхната надеждност. Ако винтът се разхлаби, той се затяга с подходяща отвертка. С помощта на разхлабване или затягане на фиксиращите винтове можете да регулирате крилото на вратата.
Деформацията на крилото на вратата може да възникне в резултат на механично въздействие: аварийно отваряне, опит за взлом. Също така подобен проблем може да е резултат от производствено технологично „нарушение”. Метална конструкция със заварени участъци се налага да се обработи термично: процесът с ниско закаляване ще премахне напреженията в близост до заваръчните шевове. Ако това не се случи навреме, деформацията на металния лист ще се прояви във времето, за съжаление. Най-добрият начин за отстраняване на този недостатък е пълната подмяна на вратата.
При неправилен монтаж на вратата може да предизвика нейното трудно отваряне/затваряне. В такъв случай при отворено положение крилото ще опира в пода, а при затворено положение няма да достатъчно плътно към касата и ще се получи луфт на места, където крилото е по-надолу. Тук регулиране откъм пантите ще реши частично случая. С времето защитните ѝ функции ще са толкова отслабнали, че се рискува при опит да се извади без никакви усилия. За да се възстанови „функцията” на вратата, ще се наложи да се монтира на ново.