Ако е дошло време да сменяте входната врата и вече сте се изморили да се лутате от магазин в магазин, за да харесате правилния модел с точните размери за Вас, то е наближил момента и за монтирането на вратата. Ако сте решили да не се доверявате на монтажната фирма, която Ви предлага монтаж, а държите да се впуснете в това сами, ще Ви трябват около един свободен ден, сръчни ръце и съвсем малко техническа грамотност, за да се справите с това ново предизвикателство.
Най-важното при монтажа на входна врата
Преди да стартирате с монтирането на вратата е важно да знаете няколко неща:
- В комплекта на вратата не са включени материалите и инструментите, с които да се извърши монтажа!
- Хубаво е вратата да се монтира на вече завършен под, за да се осигури максимална точност при монтаж.
- Строителният Ви отвор трябва да е с 2-3 см по-голям от габарита на входната врата, която сте избрали.
- Знайте, че по-голямата част от предлаганите метални входни врати са с каси 10 см и первази само от едната страна, което означава, че ако зидът Ви е по-голям ще останат ремонтни работи след монтажа.
Стъпки при монтажа на входна врата
Стъпките, които да изпълните, монтирайки входната си врата по стандарт, който следват и монтажните фирми:
- Първо и най-важно са инструментите, които ще Ви трябват. За монтажа ще са необходими: метър, нивелир, трион, чук, монтажна пяна, четка за почистване, бормашина.
- Монтажът на вратата започва с правилното поставяне на касата в отвора. С отворено крило касата се намества в строителния отвор така, така че да пасва посоката на отваряне. След като вратата се нивелира, касата се закрепя с помощта на дюбели в оказаните места. Монтира се дръжката на крилото, тук внимавате заключващите системи да останат с болтовете отвътре, а не отвън! Винтовете не трябва да се затягат много, тъй като това ще попречи на правилното функциониране на бравата! Нужно е да проверите, дали вратата се затваря и отваря с лекота, дали влизащите в комплекта заключващи системи са правилно действащи и активните/пасивните шипове лягат в „гнездата си” без напрежение. Ако всичко изброено работи без проблем е време да се постави пяна в касата през оставените отвори, за да се закрепи по-добре за зида. След като се това, затваряме отворите с „тапичките” от комплекта на вратата и приключвате с монтажните дейности по вратата.
- Задължително е след инсталирането на вратата тя да не се използва по предназначение около едно денонощие. Важно е всички нови врати да се третират с бяла грес или машинно масло поне веднъж на 30 дни, в продължение на една година, в пантите и заключващите системи, за да функционират напълно ефективно.
Ако нямате проблем с изброеното до тук, значи скоро ще се радвате на новата си външна врата монтирана от Вас самите. Ако обаче това не е работа за Вас и желаете да си спестите главоболията по монтажните дейности винаги можете да се доверите на монтажната фирма, която работи с шоурума за врати избран от Вас. По-големите фирми за врати, предлагащи монтажни и демонтажни услуги, дават и гаранция за свършената работа.