Каквито и модели да измислят дизайнерите, все още не е въведен принципно нов дизайн при дръжките на вратите. В продължение на много години дръжките, които монтираме на входни или интериорни врати не променят външния си вид по отношение на техния дизайн:
- стационарен;
- въртящ се;
- натискащ.
Комбинация от дръжки и врати
При стационарните дръжки всичко е ясно. Те вървят ръка за ръка с човека в продължение на много векове и все още остават най-простият тип аксесоар. Бърз пример: погледнете дръжката, която стои на Вашата блиндирана врата, на входа на дома Ви. Материалите и крепежните елементи се променят, но формата им остава почти същата, подобно на модифицираната буква „P“. Ако вратата изисква допълнително фиксиране, се използва ролково резе. Интересна вариация: модерни магнитни брави с модерна врата. А дръжката? Стационарно, разбира се, за да може човек да натисне или дръпне вратата.
Въртящите се – те също имат няколко опции – обикновени механизми, механизми с ключове, механизми с допълнително заключване.
Механизмът се задвижва чрез завъртане на топката. Ако забележите при блиндираните врати, бутонът за заключване на дръжката на вратата се намира от вътрешната страна на стаята. На обратната страна дръжката се отваря с главен ключ или ключ, които обикновено са включени в комплекта дръжки. Те винаги идват със собствено резе. Смяната на такива дръжки се усложнява от необходимостта всеки път да се изрязват нови технологични отвори в крилото на блиндираната врата, за да се монтира нова дръжка. Независимо от това, изборът на такива дръжки се основава на тяхната уникалност, красота и стил.
Дръжките на лоста имат класическия принцип на действие, който се среща навсякъде. Fale резе – „език“ в дизайна на заключващото устройство ви позволява да отваряте или затваряте вратата. Дръжката на буталната врата може да се задейства само заедно с фиксатора на резето.
Дръжките на буталните врати са разделени на два вида
- с плътни наслагвания;
- с отделни наслагвания.
Лостовите дръжки, оборудвани с плътни плочи, се използват при проектирането на брави с болтове и резета. Затворът и ключалката се задействат с ключ. За да изберете дръжка за такава ключалка за Вашата врата, трябва да вземете предвид централното разстояние, което се изчислява между оста на ключалката и оста на дръжката.
Лостовите дръжки, оборудвани с отделни капаци, наричани още розетки, са включени в дизайна на брави с резета, управлявани с ключ. За да работят добре дръжките на вратите, механизмът трябва да е в перфектно състояние.